3. týden

"Ježíš je ten, kdo je jiný"

NEDĚLE

Přečtěte si společně biblický text Matouš 2,13-15 a 19-21:

"Když odešli... (...) 'Z Egypta jsem povolal svého syna.' (...) Ale když Herodes umřel....


Položte si společně tyto otázky. Odpovídat může kdokoli, nejsou žádné správné nebo špatné odpovědi.

Zajímalo by mě, jaká část toho vyprávění se vám nejvíc líbila.

Zajímalo by mě, jaká část příběhu byla nejdůležitější.

Zajímalo by mě, jak se asi cítili Marie s Josefem, když museli opustit svůj domov, aby nalezli bezpečí.

Zajímalo by mě, jaké to asi bylo, když dorazili do Egypta.

Zajímalo by mě, co jim asi mohlo pomoci, aby si tam zvykli a poznali, že tam jsou vítaní.

Zajímalo by mě, proč chtěl Herodes Ježíšovi ublížit.

PONDĚLÍ

Povídejte si spolu o tom, v jakých souvislostech jste slyšeli slovo "uprchlík". Co to slovo znamená? Zkuste si vyhledat význam toho slova např. ve slovníku. Jakým nebezpečím museli Josef s Marií čelit během cesty při svém útěku do Egypta? Napište e-mail nebo zprávu zástupcům v parlamentu a požadujte, aby se zasazovali o pomoci uprchlíkům. Pokud máte ve vlastní rodině zkušenost s tím, že někdo musel emigrovat či utíkat ze svého domova, připomeňte si kdo a jak vám/jim byl pomocí a co vám/jim pomohlo poznat, že jste/jsou v bezpečí.

ÚTERÝ

Každý z vás namaluje obrázek místa, kde si připadá opravdu v bezpečí. Může to být skutečné nebo vymyšlené místo. Navzájem si povězte, co je to za místo, kde to je a co nebo kdo tam je.

STŘEDA

Zkuste se zamyslet nad všemi lidmi (postavami) o nichž jsme dosud slyšeli v přečtených příbězích. Pojmenujte, co to bylo za lidi a co dělali a přemýšlejte, jestli sami znáte někoho podobného kolem vás. Tak si připravíte seznam lidí, za které se můžete pomodlit.

(Např.: Marie byla mladá maminka... Musela porodit v podmínkách, kde to za moc nestálo... Josef se ujal dítěte, které nebylo jeho. Mudrci byli bohatí a vznešení lidé, kteří si mohli dovolit riskovat...)

ČTVRTEK

Povídejte si: Co to znamená, že se Bůh stal jedním z nás; stejným člověkem jako jsme my? Je to důležité? Proč?

PÁTEK

Pokud máte doma betlém, nechte děti přehrát všechny příběhy, které jste doposud společně vyprávěli jako divadelní představení. Pokud nemáte betlém, můžete si figurky vytisknout a vystřihnout, nebo použít jiné hračky, vyrobit kostýmy... Nechte děti, ať zapojí fantazii, vytvoří zvukové nebo světelné efekty apod. Zapojit se mohou samozřejmě i dospělí, důležité ale je, aby představení bylo v režii dětí.

SOBOTA

Odpočívejte. Očekávejte.

© 2020 | J. Hofmanová, M. Sedláčková
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky