Náměty pro Štědrý den a večer


  • Atmosféra dne - Může být náš Štědrý den opravdu jiný než ostatní dny a večery? Už bez nákupů a shonu, s klidnou náladou, s uskromněním v jídle, ve svícení, ve zvucích a hudbě - abychom pak prožili s novou radostí příchod světla, dar jídla, radost v hudbě, atd. (Štědrý den je tradičně ještě dnem půstu, ještě patří k adventu, půst je výrazem přípravy na velké věci.)

  • Procházka - Půjdeme se podívat na betlém? Ve městech budou otevřené kostely, kde je vystavený betlém, ale není ještě osvětlen, není v něm figurka dítěte Ježíše - jak by vypadal svět bez Ježíše? Na venkově bude možná snazší najít místo, podobné tomu, kde přišel na svět Ježíš - stáj, přístřešek se zvířaty - vždyť Ježíšovo narození je důležité pro veškeré stvoření.

  • Dárek pro Ježíše - děti i dospělí mohou během dne nakreslit nebo napsat, co by chtěli přinést Ježíši jako dar, obrázky mohou položit pod stromeček.

  • Sdílení - Mohli bychom svou vánoční radost s někým sdílet? Popřát sousedům, donést cukroví? Nepotřebuje blízká charitativní organizace dobrovolníky na výdej vánočního jídla pro ty, kdo nikoho nemají?

  • Čekání na večer je dlouhé - "Hra na Proč...?" - S většími dětmi můžeme vymyslet několik otázek, které se týkají Štědrého večera a zkusit na ně hledat různé odpovědi (např. vlastním filosofováním dětí nebo jako anketu mezi příbuznými, přáteli, atd.) - Proč říkáme tomuto večeru Štědrý? Proč večer rozsvěcíme svíčky? Proč si dáváme dárky? Proč stavíme betlém? Proč Vánoce slavíme jen jednou do roka?
© 2020 | J. Hofmanová, M. Sedláčková
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky